Modyfikacje Peavey classic vt series 100

rakol

Modyfikacje Peavey classic vt series 100

Post autor: rakol » pt gru 13, 2019 7:39 pm

Kupiłem niedawno hybrydę z końcówką lampową na 2x6L6 Peavey classic vt series 100. Combo miało zatarte cewki w obu głośnikach, natomiast w części elektronicznej też były usterki: spalony pierwszy rezystor w zasilaczu, amatorsko wymieniony przez wcześniejszego użytkownika,jeden z kondensatorów, brak połączenia w gnieździe powrotu pętli efektów i bardzo niski prąd spoczynkowy ustawiony fabrycznie na kila mA.
Wymieniłem rezystor IR9 na 45k, co podwyższyło prąd, ale rozważam dokręcenie do chassis płytki z potencjometrem regulującym napięcie biasu, zamiast rezystora ze statyczną wartością.
Stare zepsute głośniki zastąpiłem dwoma L3501 RFT.

Wzmacniacz brzmi ciekawie, zwłaszcza, że działa wszystko bez zarzutu (może z wyjątkiem szumu wprowadzanego przez korektor barwy), a oba efekty: reverb sprężynowy oraz phase można obsługiwać przez footswitch. Wzmacniacz ma dodatkowo wbudowany tzw automix, czyli układ do wyboru pomiędzy kanałami oraz załączania ich w szeregu (też obsługiwany przez footswitch).
Zastanawiam się nad możliwością wymiany opampów oraz tranzystorów w sekcji preampu.

W układzie pracują:
Ne5532 FE
70487478
SN99661
RC4558P

oraz tranzystory 65837 (inverter) oraz 6530 i 6533 na wejściu automix.

Czy można przeprowadzić jakąś sensowna modyfikację preampu?

https://elektrotanya.com/peavey_classic ... nload.html

peavey classic vt series 100.jpg
peavey classic vt series 100-1.jpg
peavey classic vt series 100-2.jpg

peeet2005

Re: Modyfikacje Peavey classic vt series 100

Post autor: peeet2005 » pt gru 20, 2019 2:20 pm

Cześć!
Strasznie dużo tych operacyjnych tam powstawiali i być może stąd wynikają jakieś większe szumy. Mimo, że nie są one jakieś kiepskiej jakości to sądzę że wymiana na jakieś inne, może i lepsze nie spowodują znaczącej poprawy dźwięku. Może barwa będzie trochę inna ale czy lepsza to już każdy indywidualnie musi ocenić. Scalaki są w podstawkach i łatwo je podmieniać, ale myślę że firma nie bez powodu wstawiła takie a nie inne.
Osobiście, jeśli miałbym coś zmieniać w tym piecyku to prędzej bym wolał dorobić jakiś preamp choćby na 2 lampach i rozbudować sekcję barwy. W końcu lepiej mieć dosłownie kilka wypróbowanych i ulubionych barw na wzmacniaczu a ewentualne dodatki to już na pętli efektów dołączać.
Ostatnio sam wywaliłem z piecyka VOX Pathfinder 15 całą elektronikę i wstawiłem nową tylko na 2 lampach. Końcówka w klasie A na EL34 (lub zamiennie 6L6) a preamp na jednej ECC83. I działa to wg mnie lepiej niż ten oryginał na IC. I słychać różnicę czy jest wstawiona EL34 czy 6L6.

ODPOWIEDZ